Deze nieuwe, hybride bouwwijze verenigt de voordelen van massiefbouw (beter zomercomfort door een hoge thermische inertie van kalkzandsteen en beton) met deze van houtskeletbouw (snelle bouwtijd, ecologisch karakter, kortere droogtijd, eenvoudiger luchtdicht te maken). Binnenmuren en dragende structuur worden opgetrokken uit massieve bouwmaterialen (kalkzandsteen en beton). De isolerende en luchtdichte buitenmantel wordt uitgevoerd in houtskelet. Hierdoor kan de woning gemakkelijker energie-efficiënt en luchtdicht gemaakt worden terwijl er ook een thermische inertie is om de temperatuurschommelingen te beperken. Door de toepassing van duurzame materialen beperkt deze bouwmethode de ecologische voetafdruk.
Investering al snel terugbetaald
Bijna de helft van alle CO2-uitstoot is te wijten aan de verwarming van gebouwen, daarom wil de EU tegen 2021 de bijna-energieneutrale woningen als standaard opleggen. De bouw van een nulenergiewoning kost nu nog 10 tot 15% meer, maar die uitgaven verdien je dankzij het wegvallen van de energiekost in ongeveer tien jaar helemaal terug. Bovendien draag je bij aan het milieu. De concepten van “levenslang wonen” en “smart grid ready” werden eveneens toegepast.
Het effect van luchtdichtheid op het energieverbruik door denc!-studio voorgerekend:
- energiebehoefte bij n50 = 0,42 / h en warmteterugwinning van 93%: 13 kWh/m²a (E-peil 27 zonder duurzame energie)
- energiebehoefte bij n50 = 9 / h en warmteterugwinning van 93%: 71 kWh/m²a (E-peil 35 zonder duurzame energie).
Het effect van balansventilatie met warmterecuperatie op het energieverbruik door denc!-studio voorgerekend:
- energiebehoefte bij n50 = 0,42 / h en warmteterugwinning van 93%: 13 kWh/m²a (E-peil 27)
- energiebehoefte bij n50 = 0,42 / h en zonder warmteterugwinning: 27 kWh/m²a (E-peil 39)
- energiebehoefte bij n50 = 9 / h en zonder warmteterugwinning: 86 kWh/m²a (E-peil 48)
Conclusie: De luchtdichtheid en de warmteterugwinning op de balansventilatie spelen een grote rol voor het energieverbruik
Deze referentie hier downloaden: